2. Díl: Vaše postava a děj

28. února 2011 v 16:01 | Ewil |  Pro pisálky
.
Zdravím všechny zabloudilé duše :)

mám tu pro vás pokračování rubriky pro vás pisálky. Dneska se opět zaměříme na postavy a spojíme to trochu s dějem, pošeptám vám pár tipů a jsem zvědavá, jak se s tím poperete :)
Jinak bych chtěla moc poděkovat za komentáře v minulém článku a vaše názory i poznámky. Takže doufám, že vám tohle všechno k něčemu je.
Sama čerpám z toho, co jsem pochytila od několika pisálků a co jsem se dočetla v knize Jak napsat bestseller, která mi dost pomohla. Skloubením z tohohle všeho, vznikla tahle rubrika a články. Každý z vás má mít přece šanci a rozšiřovat si "psací" obzory.Takže když jsme se seznámili se svojí postavou a zjistili jsme, kdo je, jak se jmenuje a kolik je mu let apod., vydáme se do podrobnějšího průzkumu jejího charakteru a osoby.
Vyplňte si následující dotazník - svou postavu totiž musíte znát a ve všech směrech a ve všech nejpodrobnějších detailech. Vydáme se ho hloubky.

1. Jméno a příjmení
2. Věk a národnost
3. Kde se narodil/a a kde v současné době žije
4. Jak vypadá, kolik měří, kolik váží (zaměřte se na detaily)
5. Co rád/a dělá (zájmy)
6. Jaké jsou jeho/její názory na život a svět kolem něj/ní
7. Jaký je jeho/její charakter, povahové rysy
8. Jaké má zlozvyky
9. Jaké má klady
10. Na co je v poslední době hrdý
11. Na za co se stydí nebo čeho lituje
12. Jeho/Její oblíbené jídlo, pití, sladkosti, na čem ulítává
13. Styl oblékání
14. Jak se umí zachovat při hádce
15. Jak se umí postavit životním zkouškám a ztrátám
16. Jaká je jeho/její slabost
17. Jaké má tajemství?
18. Čím chce v budoucnu být a čeho chce dokázat?
19. Jeho/Její životní motto
20. Jaké má vztahy s rodinou, přáteli a okolím?

----------
Dobrá, takže otázek v dotazníku je docela dost a myslím, že máte práci aspoň na celý večer. Nezdá se to, ale pokud svou postavu chcete skutečně poznat a vzít to v detailech a precizně, skutečně to čas zabere. Ti z vás, kteří mají zájem o detailnější a podrobnější dotazník, nechť mi napíšou na mail ewilian@seznam.cz a já vám ho pošlu :) zveřejňovat ho tady nebudu, je dost dlouhý a pošlu ho aspoň těm, kteří o to mají skutečně zájem.
A jdeme dál...
Důležité je, abychom všichni měli svůj vlastní styl. Jenom vás ničí, když napodobujete něco nebo někoho, kdo je váš vzor nebo vás v tuhle chvíli ta knížka uchvátila a chcete psát taky takhle. Jenže to šílenství po čase pomine a zůstane vám místo příběhu jenom prázdná schránka, v níž není ani špetka vaší osobitosti. Proto kašlete na to, jak píšou ostatní a buďte sami sebou! Tohle dělá každý příběh jedinečným. Vás to dělá jedinečnými :)
Dál...
Co je lepší, než 400 postav? 4 postavy. Věřte mi, že tohle bohatě stačí. Na každou z postav musí vyjít v příběhu místo a pokud ho nemáte, čtenář se ptá, co tam například Bořek dělá a proč se objevil na začátku a pak až na konci a ještě tam měl malý štěk? Každá z vašich postav musí mít příběh, historii, minulost a musí se za něčím hnát. Výše uvedený dotazník musíte vytvořit na každou z hlavních postav a nejlíp i na tu vedlejší. Pak bude doopravdy živé, jako by se na vás dívaly ze stránky a dokonce z nich i vystupovaly.
A samozřejmě v ději vás doprovází dva důležité body:
1. Hlavní hrdina musí o něco usilovat, musí po něčem toužit a něco chtít. V průběhu psaní samotnému hrdinovi musíte dát nějakou motivaci nebo výzvu a dál jenom sledovat, kam až se sám dobojuje. A když zlobí? Jednoduše potrestat. Jakkoliv.
2. Pořád se při psaní ptejte - Proč to dělá? Protože na tohle se budou ptát i čtenáři. A nevím, jak vy, ale když čtu knihu a něco mě tam zarazí, rovnou se zeptám - Proč? Co za tím stálo? - a čtu dál, abych to zjistila. Proto dávejte čtenářům postupné odpovědi. Neznamená to, že když plyne pozvolna a v napínavém duchu děj, tak v jedné kapitole to useknete nahuštěným vysvětlováním a detaily, čímž vlastně příběh a děj vyzradíte a pak pokračujete dál. Až ke konečnému vyvrcholení a velkému boji, kde lítají hlavy a stříká krev, aby to nebylo nudné, protože konec jste vlastně už práskli v polovině knihy.

Pro dneše vše :)
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Hope Hope | Web | 28. února 2011 v 17:37 | Reagovat

teda, kdybych chtěla zodpovědět dotazník, tak mi to vážně zabere dost času...navíc jsem nad většinou ještě ani nepřemýšlela a to už je má postava za polovinou děje, safra =o)

2 Illandris Illandris | Web | 28. února 2011 v 18:57 | Reagovat

Zajímavý, že podobný dotazník používám při tvorbě postav i já. Na všechny otázky bych teda, co se týká mých postav, v klidu odpověděla. To jsem si myslela, že jsem blázen:)
Jinak souhlasím s tím počtem postav. Když jich je dvacet, nikdo si je stejně nepamatuje. Já mám většinou dvě nebo tři hlavní postavy a potom pár vedlejších. Nikdy to ale nepřesáhne desítku. Zvláštní je, že si děsně libuju v těch příšerných mrchách z amerických filmů. Nějaká kráva, která hlavní postavě dělá ze života peklo. Je to sice celkem otřepaný, ale já tyhle postavy zbožňuju:D

3 Christine.blog Christine.blog | Web | 1. března 2011 v 14:15 | Reagovat

[2]: Plně s tebou souhlasím ...., taky mám takovou "osnovu" podle které se řídím ... . Podle mě, není špatný, co je otřepaný, jen se to musí dobře napsat ...

4 Tess Tess | Web | 19. března 2011 v 20:53 | Reagovat

Ahoj, Ewilan. Tenhle článek mě vážně zaujal. Nemyslela jsem si, nejspíš ve své domýšlivosti, že by bylo ještě něco, co by mi mohl jiný povídkář poradit. Pokud by to tedy nebylo něco do děje, což by mi občas, upřímně řečeno, asi vážně prospělo. Ale, jak vidím, není tomu tak. Opravdu jsi mi teď rozšířila obzory. Vím, s mojí někdejší Šáhlou p. nyní už Naked´n´Nasty už je pozdě. Tess Rousseauová nemá špatné vlastnosti. Myslím si sice, že to není tím, že bych nebyla schopná je vykreslit, ale protože ve své domýšlivosti si neuvědomuji, že bych já nějaké měla. A ta postava je samozřejmě psána podle mě. Takže s touhle povídkou je už pozdě.
Ale píši teď novou a jsem teprve na začátku a tenhle dotazník mi nejspíš hodně pomůže. Sice svého Siriuse mám přečteného, ale vážně mě ještě nenapadlo přemýšlet, jaký jídlo má rád. (I Když to, že nesnáší nudle s mákem, už jsem zapojit stihla.) Takže ti nejspíš napíšu e-mail a požádám o zaslání celého dotazníku, abych ho mohla vyplnit a mít pocit, že dělám něco důležitého pro svůj "spisovatelský" rozvoj.
Děkuji ti, Ewilan. Myslím, že tahle rubrika má budoucnost, a myslím, že je to tebe moc hezké a pozorné, že takhle myslíš na začínající autory nebo na nás, stále nicotné. :)
Tess

5 martnka martnka | 8. května 2011 v 15:40 | Reagovat

ahoj ewilko, tuhle rubriku mám moc ráda a jen doufám, že články v ní čte spoustu lidí, hlavně pokud se jedná o ty, kteří se věnují psaní. Naprosto s tebou souhlasím, co se týče počtu postav, protože mě jako čtenáři s dost bídnou pamětí vadí oněch 400 postav nejen proto, že 400 lidí je zkrátka těžké na zapamatování, ale jakožto introvert toho nejtěžšího kalibru (no fajn přeháním) se nedokážu ztotožnit s milion postavami v jedné povídce, navíc když čtu povídek například 10, to máme hned 10 milionů lidí, tudíž bych se musela bavit s celou Českou republikou, to nejde. Ale největší zmatek v hlavě mi dělají autoři, kteří píší několik povídek najednou, a hlavní postavy se jmenujou ve všech povídek stejně, stejně se chovají, mají stejné problémy, stejné koníčky, tak tomu jako čtenář říkám: fakt ne! Samozřejmě přežiju "stálé" postavy jako Sirius, James a podobně, ale čtyři hlavní hrdinky se jménem Andula je na mě moc.
Tímto článkem jsi mi pomohla ještě v jedné věci, v posledním čase se mi sice chce psát, ale nějak mi jednotlivé písmenka nelezou do klávesnice, což mě docela udivuje, protože děj mám celkem vymyšlený, ale až po přečtení tohohle článku jsem pochopila, proč se mi do toho psaní tak moc nechce, zkoušela jsem si udělat dotazník a zjistila jsem, kolik toho o své postavě nevím a vymýšlet rychle nějaké vlastnosti jen proto, abych odpověděla a otázku, mi nepřipadá jako správné řešení. Asi si budu muset se svoji postavou popovídat. Zní to sice pěkně divně, ale já jsem toho názoru, že zkusit se musí všechno:-) moc děkuji za pomoc, kterou mi tento článek poskytl a doufám, že ostatní články na sebe nenechají dlouho čekat ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.